Nominacja Generała naszego Zakonu

Fr._Jose_CarballoMinister generalny Zakonu Braci Mniejszych  José Rodríguez Carballo, został nominowany przez Ojca Świętego Franciszka sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Jednocześnie wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Belcastro. Stanowisko sekretarza tej dykasterii pozostawało nieobsadzone od 18 października ub. roku, kiedy Benedykt XVI mianował abp. Josepha Williama Tobina, C.SS.R. arcybiskupem Indianapolis w USA. Nominacja jest pierwszą decyzją personalną w Kurii Rzymskiej papieża Franciszka.


José Rodríguez Carballo urodził się w dniu 11 sierpnia 1953 roku w Orense, Hiszpania. Po ukończeniu studiów z filozofii w Santiago de Compostela, został wysłany do Ziemi Świętej, aby studiować teologię. Uroczystą profesję w Zakonie Braci Mniejszych złożył w Nazarecie w dniu 1 stycznia 1976 r., wyświęcony na kapłana w Jerozolimie w 1977 roku. Specjalizował się w teologii biblijnej na Wydziale Pisma Świętego i Archeologii w Jerozolimie oraz w Piśmie Świętym na Biblicum w Rzymie. W swojej rodzinnej prowincji, Santiago de Compostela, Fr. José Rodríguez Carballo OFM pełnił różne funkcje: przez wiele lat był Magistrem Nowicjatu i Formatorem, Sekretarzem Prowincji ds. Formacji i Studiów, Komisarzem Ziemi Świętej oraz Ministrem Prowincjalnym. Przez piętnaście lat wykładał Pismo Święte w Wyższym Seminarium Duchownym w Tuy Vigo oraz na Wydziale Teologicznym w Santiago de Compostela. Jest autorem licznych publikacji o tematyce biblijnej, franciszkańskiej i o życiu zakonnym. Przed pobytem w Rzymie był prezesem Unii Zakonnej w Galicji (Hiszpania) oraz prezesem Ministrów Prowincjalnych OFM Europy. W 1997 roku został wybrany na Definitora Generalnego Zakonu, przez sześć lat pełnił funkcję Sekretarza Generalnego ds. Formacji i Studiów Zakonu Braci Mniejszych.

 

W 2003 roku został wybrany Ministrem Generalnym Zakonu Braci Mniejszych i w 2009 roku ponownie powierzono mu to stanowisko.

W Unii Przełożonych Generalnych (USG) był członkiem Rady Wykonawczej oraz członkiem Rady Szesnastu w ciągu ostatnich sześciu lat, a także Przewodniczącym Komisji Teologicznej przez ostatnie trzy lata. Od sześciu lat pełni funkcję koordynatora zakonów żebraczych w Rzymie.