Dzień św. Antoniego w Barczewie

P1030307a            Już od połowy maja ludzie dobrej woli  przygotowywali  świątynię oraz plac przyklasztorny do Uroczystości świętego Antoniego w Barczewie. W sposób duchowy pomógł nam się przygotować o. dr Kamil Paczkowski – rektor naszego WSD we Wronkach, który przeprowadził Triduum przed Odpustem.

W sobotę  15 czerwca do naszej świątyni przybyły łosiery  na Odpust  świętego  Antoniego.  Pielgrzymi pieszo przybyli z różnych stron naszej gminy: z Odryt, Jedzbarka, Krupolin, Rejczuch, Kierzlin, Zalesia, Wrócikowa, Ruszajn, Lamkowa. Z łosierą z Jedzbarka pielgrzymował o. Eliasz, z Wrocikowa br. Justyn, a z Lamkowa i Ruszajn ks. dr Piotr Wiśniewski. Przybyła do św. Antoniego również pielgrzymka autokarowa z Kaszub, z parafii św. Andrzeja Apostoła z Przodkowa.

W uroczysty sposób pielgrzymi zostali powitani przez ojców franciszkanów, parafian i mieszkańców Barczewa przy kapliczce na skrzyżowaniu ulic Obrońców Warszawy i Kościuszki oraz przy pętli autobusowej. Po czym przy muzyce orkiestry dętej przemaszerowali  ulicami miasta, by dotrzeć przed obraz świętego Antoniego.

O godz. 12.00 została odprawiona Uroczysta Suma Odpustowa. Wzięli w niej udział księża barczewskiego i sąsiednich dekanatów, jak też i ojcowie z pobliskich klasztorów franciszkańskich: z Olsztyna i Miłakowa oraz o. Lech Włodarczyk, misjonarz z Boliwii. Mszy św. przewodniczył pochodzący z Barczewa o. dr Kamil Paczkowski, który wygłosił też płomienne kazanie. Mówił m. in o zagrożeniach wiary tak zewnętrznych jak i wewnętrznych, konkludując pięknym podsumowaniem: „Czcimy dzisiaj św. Antoniego z Padwy. W litanii, odmawianej w naszych franciszkańskich wspólnotach, jest on określany różnymi tytułami:
Filar Kościoła świętego, Za wiarę gotowy na męczeństwo, Bojownik wiary, nauczyciel prawdy, nawracający grzeszników, zwalczający błędy w wierze. Wiemy, że jest on wielkim orędownikiem w przeróżnych kłopotach, gdy coś się zagubi. Wielu ogranicza świętego Antoniego do takiego pogotowia ratunkowego – kiedy przepadną klucze, dokumenty, pieniądze itd… Nawet jeśli jest on najbardziej sławny, rozpoznawalny przez Jego czcicieli właśnie z powodu odnajdywania czegoś, to… niech on od dzisiaj stanie się dla każdego z nas szczególnym orędownikiem w odnajdywaniu wiary. Tego trzeba każdemu z nas osobiście, temu miastu, tej społeczności, naszej Ojczyźnie. Bo wierzyć jest trudno…, ale jest pięknie.”

Podczas Mszy św. w procesji z darami oprócz darów ofiarnych do sprawowania Mszy św. przyniesiono dary szczególne: mieszkańcy Wrócikowa ofiarowali do świątyni przepiękny obrus na ołtarz główny wraz z dwoma kompletami bielizny kielichowej, przedstawiciele pielgrzymki kaszubskiej nieśli w darze tort kaszubski a przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy w Barczewie na czele z burmistrzem Panem Lechem Nitkowskim ofiarowali wota – łosierki – świece do ołtarza św. Antoniego.

Po Mszy świętej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami naszego miasta, w oprawie muzycznej orkiestry dętej z Żukowa.

Po części kościelnej na placu przyklasztornym oraz wydzielonej zrewitalizowanej części Starego Miasta, rozpoczął się II Franciszkański Festyn Rodzinny. Przy śpiewie i muzyce zespołu braci kleryków z naszego Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach „Greccio”, można było mile i rodzinnie spędzić czas. Wśród wielu atrakcji, oprócz już bardzo lubianych w Barczewie braci kleryków z „Greccio”, były występy przezabawnego duetu „Duo Paulo”, pokazy iluzjonistyczne „Magic Show” z tajemniczą skrzynią, w której zamknięty był również o. proboszcz!, pojawiła się też Myszka Miki, która porwała dzieci do zabawy. Niesamowitą atmosferę całej uroczystości tak w kościele jak i na ulicach Barczewa stworzyła Kaszubska Orkiestra Dęta z Żukowa, która również dała popis mistrzowskiej gry na instrumentach dętych podczas festynu. W czasie trwania występów na scenie, do dyspozycji wszystkich przybyłych były liczne stragany. Wielkim wzięciem cieszyły się przysmaki franciszkańskie: m. in. klasztorna zupa z kotła, bigos a także specjalnie na tę uroczystość przygotowane „Antośki” – ciasteczka św. Antoniego. Dla dzieci przeprowadzonych było wiele konkursów i zabaw a także możliwość zabaw na wielkich dmuchanych zjeżdżalniach i basenie kulkowym. Na parkingach przy Ratuszu Miejskim odbywały się pokazy sprzętu ratowniczego i gaśniczego przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie, a także pokazy pierwszej pomocy przez ratowników medycznych i Joannitów. Miłośnicy gry w szachy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z mistrzami i między sobą. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przezabawne utarczki w SUMO. Na zwycięzców i aktywnie włączających się w atrakcje festynu czekały przeróżne nagrody. Popularnością cieszyły się również „antoniańskie cegiełki szczęścia” w większości ofiarowane przez ludzi dobrej woli. Każdy z uczestników festynu mógł wrzucić do przygotowanej na scenie skrzynki kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Spośród nich w finałowej części festynu rozlosowane były główne nagrody ufundowane przez sponsorów: rodzinny pobyt w Ośrodku Wczasowym Zalesie Mazury Active Spa, tablet od firmy „KompuSerwis” Jan Kowalewski i darmowy wyjazd na wrześniową pielgrzymkę autokarową organizowaną przez parafię pw. św. Andrzeja w Barczewie. Oprócz nich rozlosowane zostały nagrody dodatkowe w postaci voucherów: do salonu kosmetycznego, fryzjerskiego, wulkanizacyjnego, oraz serwis komputerowy.

Pierwsza część Festynu zakończyła się przemarszem ulicami miasta wraz z orkiestrą dętą i paradą motocykli do Amfiteatru miejskiego. Tam czekały już zaproszone zespoły, by umilić wieczorną, biesiadną część tego szczególnego dnia. Wśród nich były: Zespół Folkowy z Dobrego Miasta, chór Moderato z Barczewa i Kapela Jakubowa z Olsztyna. Dzień Wielkiego Odpustu św. Antoniego na pewno zapisał się bardzo modlitewnie i rodzinnie w naszych sercach. Stał się on powrotem do dawnych tradycji pielgrzymowania łosierów do św. Antoniego w Barczewie, a tym samym zapisał nową kartę w historii naszego miasta.

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę wszystkich sponsorów, instytucji i indywidualnych ludzi dobrej woli, którzy wsparli to wielkie przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Urzędu Miasta i Gminy w Barczewie, dzięki którego wsparciu finansowemu, mogliśmy wykonać zadanie publiczne: Wsparcie realizacji działań w zakresie kultury, tradycji, zwyczajów ludowych oraz wystaw ukazujących dorobek artystyczny mieszkańców z terenu gminy Barczewo: BARCZEWSKIE ŁOSIERY DO ŚWIĘTEGO ANTONIEGO I II FRANCISZKAŃSKI FESTYN RODZINNY.
Dziękujemy instytucjom Barczewa za wszelką pomoc i współpracę:
Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie i dyrektor p. Marioli Łukowskiej – Juckiewicz,
Zakładowi Usług Komunalnych,
Zakładowi Budynków Komunalnych,
Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji,
Policji,
Straży Miejskiej,
Joannitom Dzieło Pomocy,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jonkowie,
Dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Miejskiej Przychodni Zdrowia p. Tadeuszowi Plawgo,
Emerytom i Rencistom przy CKiPG w Barczewie.

Firmom i osobom prywatnym:
Ośrodkowi Wczasowemu „Zalesie Mazury Active Spa” w Zalesiu,
„KompuSerwis” Jan Kowalewski,
Magazynowi stołów i ławek „Szafran”,
Zakładowi fryzjerskiemu „Basia”,
Zakładowi fryzjerskiemu „Jola”,
Wulkanizacji „Graja”,
Salonowi kosmetycznemu „U Ady”,
Piekarni „Piskorek”,
Sklepowi „Fipiko”,
Sklepowi spożywczo przemysłowemu Elżbiety Pawlaszek,
Hurtowni lodów i mrożonek „JUMAR” w Łęgajnach,
Hurtowni lodów i mrożonek „NEGRESKO” w Olsztynie,
Indykpolowi S. A. w Olsztynie,
Poligrafii „Vario” Paweł Ostrowski ze Skępego,
Kwiaciarni „Jacek i Syn”,
Sołectwu w Jedzbarku,
p. Teresie Napierała,
p. Justynie Kalinowskiej z Olsztyna,
p. Zdzisławowi Leszczyńskiemu z Wójtowa,
p. Adamowi Dowgiałło,
Rodzinom Głowaccy i Klaja z Olsztyna,
Panom, którzy pomagali przy sprzątaniu placu przyklasztornego,
Panom, którzy zawieszali bannery,
Paniom, które układały kwiaty,
Gminnej Orkiestrze Dętej GOK w Żukowie,
Agencji Artystycznej „Magic Show”, „Duo Paulo” z Trójmiasta,
Wyższemu Seminarium Duchownemu we Wronkach,
Współbraciom w Zakonie,
Anonimowym parafianom, którzy ofiarowali dary na „antoniańskie cegiełki szczęścia”,
Wszystkim, którzy przygotowywali i obsługiwali stoiska i stragany,
Osobom, które pomagały w organizacji uroczystości.

Patronom medialnym:
Telewizji kablowej „Macrosat”,
Gazecie „Nasz Olsztyniak”,
Tygodnikowi Katolickiemu „Gość Niedzielny”,
Radiu „Plus”,
Radiu „Eska”.

Dawid Szulca OFM