Dzień 13 czerwca od ponad czterystu lat jest w Barczewie szczególnym dniem związanym z uroczystością odpustową św. Antoniego Padewskiego. Od czasu, kiedy kościół św. Andrzeja Apostoła został odnowiony przez biskupa warmińskiego, kardynała Andrzeja Batorego i dobudowano do niego boczną kaplicę św. Antoniego, do Barczewa zaczęły zdążać liczne rzesze wiernych.
Według źródeł historycznych pierwsze informacje o uroczystościach odpustowych ku czci św. Antoniego Padewskiego pochodzą z roku 1609. Obecny obraz pochodzący z 1867 roku, przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem, umieszczony jest w bocznej kaplicy franciszkańskiego kościoła. „To właśnie z tym obrazem związany jest ogromny rozwój kultu św. Antoniego na Warmii.
W dawnym Wartemborku, tyle się słyszało o cudownym obrazie w kaplicy św. Antoniego, że każdy chciał tam być” – (W. Zenderowski, „Wiadomości Barczewskie”, 2009, nr 5, s. 8). Na odpust św. Antoniego przychodzili liczni wierni z Barczewa a także pielgrzymi z bliższych i dalszych miejscowości na Warmii. Przybywały „łosiery” – w gwarze warmińskiej piesze pielgrzymki – by wyjednać u Boga dla swoich wiosek i miast przemożne wstawiennictwo św. Antoniego. Mimo różnych kolei losu antoniańskich łosierów, kult św. Antoniego we franciszkańskim kościele ciągle był i jest żywy.
Po wieloletniej przerwie, w 2012 roku, do św. Antoniego w Barczewie znów zawitały łosiery z pobliskich wiosek naszej gminy i do dziś nadal przybywają. Pragniemy, by św. Antoni Padewski – Wielki Cudotwórca, jeszcze bardziej był znany, czczony i kochany na Świętej Warmii.
W tym roku Uroczystości Odpustowe odbędą się w sobotę 15 czerwca.
Serdecznie zapraszamy!