14 czerwca 2014 – ZAPRASZAMY

plakat_losieryZapraszamy na ŁOSIERY do Świętego Antoniego
oraz na Festyn Rodzinny do Barczewa na Warmii
14 czerwca 2014 r. (sobota)

13 czerwca od ponad czterystu lat jest w Barczewie szczególnym dniem związanym z uroczystością odpustową św. Antoniego Padewskiego. Od czasu, kiedy kościół św. Andrzeja Apostoła został odnowiony przez biskupa warmińskiego, kardynała Andrzeja Batorego i dobudowano do niego boczną kaplicę św. Antoniego, do Barczewa zaczęły zdążać liczne rzesze wiernych.

Według źródeł historycznych pierwsze informacje o uroczystościach odpustowych ku czci św. Antoniego Padewskiego pochodzą z roku 1609. Obecny obraz pochodzący z 1867 roku, przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem, umieszczony jest w bocznej kaplicy franciszkańskiego kościoła. „To właśnie z tym obrazem związany jest ogromny rozwój kultu św. Antoniego na Warmii. W dawnym Wartemborku, tyle się słyszało o cudownym obrazie w kaplicy św. Antoniego, że każdy chciał tam być” – (W. Zenderowski, „Wiadomości Barczewskie”, 2009, nr 5, s. 8). Na odpust św. Antoniego przychodzili liczni wierni z Barczewa a także pielgrzymi z bliższych i dalszych miejscowości na Warmii. Przybywały „łosiery” – w gwarze warmińskiej piesze pielgrzymki – by wyjednać u Boga dla swoich wiosek i miast przemożne wstawiennictwo św. Antoniego. U kresu wędrówki, starym zwyczajem, ofiarowali też do świątyni wota – świece, które zapłonęły przed obrazem świętego. Różne były koleje losu antoniańskich łosierów przez wieki, jak też i wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, Warmii i Barczewa, jednak kult św. Antoniego we franciszkańskim kościele ciągle był i jest żywy.

Po wieloletniej przerwie, w 2012 roku, do św. Antoniego znów zawitały łosiery z pobliskich wiosek.

W tym roku – w roku 650-lecia miasta Barczewa oraz 25-lecia parafii – Uroczystości Odpustowe pod honorowym Patronatem Ks. Arcybiskupa dra Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego oraz przewodnictwem Prowincjała Prowincji św. Franciszka z Asyżu o. dra Filemona Janki, odbędą się w sobotę 14 czerwca.
W czasie uroczystości Ojciec Prowincjał udzieli również Sakramentu Bierzmowania młodzieży naszej parafii.

Zapraszamy do Barczewa! Zapraszamy do św. Antoniego! Przybywajcie! Pieszo, na rowerze, motocyklu, autokarem, samochodem, jak tylko kto może…
O godz. 11.00 rozpoczną się powitania pielgrzymów w wyznaczonych miejscach, o godz. 12.00 Uroczysta Suma Odpustowa z procesją eucharystyczną a następnie na placu przyklasztornym oraz w wyznaczonej części Starego Miasta rozpocznie się III Franciszkański Festyn Rodzinny. Szczegóły znajdziecie na plakacie.


Barczewscy Franciszkanie zapraszają… do tańca i do różańca…