Barczewski Skarb

Barczewski Skarb znalazł się wśród 10 najważniejszych odkryć ostatniej dekady ogłoszonych przez National Geographic Polska – światowego lidera w dziedzinie nauki i eksploracji.

Cały artykuł przeczytamy a stronie:  https://www.national-geographic.pl/artykul/odkrycia-archeologiczne-w-polsce-10-najwazniejszych-odkryc-ostatniej-dekady

 

Przypomnijmy: 27 lipca 2019 roku, w wyniku prac archeologicznych, którymi kierował dr Arkadiusz Koperkiewicz, po odsunięciu stalli północnej, w północno-zachodnim narożniku prezbiterium, znaleziono depozyt monetarny składający się z 1083 sztuk monet srebrnych z końca XVI i pocz. XVII w. Są wśród nich srebrne monety koronne z czasów króla Zygmunta III Wazy – grosze, półtoraki, trojaki i rzadziej szóstaki, bite w latach 20. XVII w. Jest również wiele szelągów pruskich księcia Jerzego Wilhelma Hohenzollerna, który był lennikiem Rzeczypospolitej.

Obecnie barczewski skarb monet stanowi jeden z elementów ekspozycji muzealno – wystawienniczej, umiejscowionej w krypcie kościoła Franciszkanów pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie.