Stalle znajdujące się w prezbiterium kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie są przykładem wysokiej jakości późnorenesansowego snycerstwa na terenie byłych Prus Królewskich. Cechują się harmonią, rytmiką wyznaczoną przez wykorzystane elementy architektoniczne oraz wkomponowane między nie, detale – przede wszystkim hermy o wizerunkach świętych i alegorii.
Stalle powstały po 1585 r., drewniane, o różnorodnych formach rzeźbiarskich, zdobione polichromią i złoceniami, z dekoracją malarską wykonaną w technice tempery na desce na przedpiersiach i zapleckach z przedstawieniami świętych i męczenników zakonu franciszkańskiego oraz dostojników kościoła.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w ramach remontu kościoła, do konserwacji oddajemy drugą część zabytkowych stall – ze strony północnej prezbiterium. Z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu udało nam się zdobyć kolejną częściową dotację na konstrukcję stall, natomiast konserwację obrazów świętych pokryć musimy z własnych środków.
Stąd też zwracamy się do ludzi o wielkim sercu, o wsparcie w ratowaniu zabytkowych stall. Zachęcamy do ufundowania konserwacji poszczególnego obrazu. Ofiarodawca, który chciałby ufundować renowację danego obrazu, otrzyma obecnie pamiątkowy wizerunek z danym świętym sprzed konserwacji, a po zakończeniu prac konserwatorskich, otrzyma dodatkowo odnowiony portret swojego świętego. Wraz z zakończeniem prac konserwatorskich, przy stallach zostanie umieszczona pamiątkowa tablica upamiętniająca fundatorów. Są dwie wielkości: konserwacja większych obrazów z zaplecka kosztuje 2100 zł, obrazów mniejszych z przedpiersia 1700 zł. Wszystkim ofiarodawcom – fundatorom już teraz serdecznie dziękujemy.
Ofiarodawca, decydując się na ufundowanie konserwacji obrazu, proszony jest, by skontaktować się z gwardianem klasztoru o. Dawidem Szulcą w celu wyboru konkretnego obrazu.
Franciszkanie z Barczewa
Poniżej przedstawiamy przykładowe wizerunki z zaplecka i przedpiersia.