W sobotę 13 czerwca 2015 r. odbyły się w Barczewie po raz kolejny Łosiery do św. Antoniego. Wydarzenie to związane jest z Odpustem ku czci św. Antoniego Padewskiego we franciszkańskim kościele, który to przypada w kalendarzu 13 czerwca, a zakorzenione jest w starej tradycji pielgrzymowania do św. Antoniego sięgającej ponad czterysta lat.
Święty Antoni jest jednym z najbardziej znanych świętych na całym święcie, stąd też gdy Kardynał Andrzej Batory w XVI w. odnowił i dobudował boczna kaplicę w kościele św. Andrzeja w Barczewie, poświęcił ją św. Antoniemu i w niej umieścił jego obraz. To do tego miejsca zdążały liczne rzesze wiernych pieszo przez wieki, a od kilku lat na powrót przybywają liczniej.
Od godziny 11.00, w sobotę 13 czerwca br., rozpoczęły się przywitania łosierów – grup pielgrzymkowych, które przybyły pieszo z okolicznych miejscowości: Jedzbarka, Odryt, Krupolin, Rejczuch, Wrócikowa, Ruszajn, a także dwóch pielgrzymek autokarowych z Kaszub: z Wejherowa i Przodkowa. Na wyznaczone miejsca powitań przybyła wraz z orkiestrą dętą delegacja z kościoła klasztornego a także licznie przybyli mieszkańcy Barczewa. Przybyła również na powitanie delegacja niemiecka z Panem Burmistrzem partnerskiej gminy Hagen i przedstawicielami naszego samorządu na czele z Burmistrzem Barczewa. Proboszcz i gwardian klasztoru o. Dawid Szulca przywitał wszystkich przybyłych, po krótkiej modlitwie pokropił wodą święconą i cały orszak przy akompaniamencie orkiestry ruszył ulicami miasta do kościoła św. Andrzeja.
O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Suma Odpustowa ku czci św. Antoniego Padewskiego, której przewodniczył o. dr Filemon Janka, Prowincjał Franciszkanów z Poznania wraz z kapłanami diecezjalnym i zakonnymi. W Sumie Odpustowej uczestniczyła delegacja niemiecka, która mogła usłyszeć Ewangelię przeczytana w ich języku. W uroczystej procesji z darami do ołtarza przyniesione zostały i ofiarowane m. in. obrusy ołtarzowe przez mieszkańców Wrócikowa, łosierki – świece wotywne niesione przez panów Burmistrzów Barczewa i Hagen oraz Zastępcę Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta, dary na stół klasztorny od pielgrzymów z Kaszub, kwiaty lilie – atrybuty św. Antoniego niesione przez delegację z Ruszajn. Na zakończenie Mszy Świętej odbyła się uroczysta Procesja Eucharystyczna ulicami Starego Miasta Barczewa, po której było błogosławieństwo lilii, chlebków św. Antoniego, małych dzieci, matek w stanie błogosławionym i uczczenie Relikwii św. Antoniego. Każdy na zakończenie mógł zabrać ze sobą chlebek św. Antoniego, który jest symbolem dzielenia się z innymi, ubogimi, tak jak to czynił św. Antoni z Padwy.
Po części kościelnej rozpoczął się IV Franciszkański Festyn Rodzinny na placu przyklasztornym i wydzielonej części Starego Miasta. Uroczyście rozpoczął Festyn w krótkich słowach o. Prowincjał, Panowie Burmistrzowie Barczewa i Hagen oraz Gwardian klasztoru barczewskiego. Na początek zagrała Orkiestra Dęta GOK z Żukowa prezentując rytmy marszowe i wiele znanych przebojów. Po Orkiestrze wystąpił męski Chór „Harmonia” z Wejherowa, który bezinteresownie ubogacił uroczystość w kościele i na scenie. Zapowiadał zespoły a także zabawiał wspaniale wszystkich przezabawny „Duo Paolo”. Kolejnym zespołem na scenie był seminaryjny zespół muzyczny „Greccio” z Wronek, który również przeplatał kolejne występy orkiestry, chóru, konkursy i zabawy dla dzieci i całych rodzin. Podczas wszystkiego co działo się na scenie można było dobrze zjeść przeróżne przysmaki z kuchni franciszkańskiej, m. in. grochówkę z kotła, bigos klasztorny, czy kiełbaski z grilla. Kto już zjadł mógł skosztować pysznych domowych ciast, przygotowanych przez wspaniałe kucharki – wolontariuszki. Były również stoiska z pamiątkami antoniańskimi i dewocjonaliami, z balonami, dla dzieci malowanie twarzy i wiele innych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się „Antoniańskie Cegiełki Szczęścia”, które brały udział w końcowym losowaniu głównych nagród. Dzięki wielu sponsorom i ofiarodawcom można było wygrać m.in. rower, tablet, zestawy garnków i różnych przyborów kuchennych, zestaw kluczy samochodowych, a także wiele voucherów: na pobyty rodzinne w hotelu Zalesie Active Spa w Zalesiu, Azzun w Kromerowie, Agroturystyce Leszno, karnety na jazdy konne w „Janczarach” w Barczewku i „Ekwador” w Dąbrówce Małej. Podczas całego festynu na wydzielonej części Starego Miasta dzieci mogły bawić się na mini wesołym miasteczku zjeżdżając na wielkich dmuchanych zjeżdżalniach czy tarzać się w basenie kulkowym.
Gwiazdą wieczoru tegorocznego Festynu był znany w Polsce i za granicą zespół muzyki Country i Pop „ Gang Marcela” z Bielska Białej. Usłyszeliśmy w oryginalnym wykonaniu wiele znanych przebojów jak chociażby: „Złamano już tyle serc” czy Zaświeciła moja gwiazda”. Dzięki przepięknej pogodzie i wszystkim atrakcjom plac przyklasztorny wypełniony był po brzegi a wszyscy – i dorośli i dzieci – bawili się wyśmienicie.
Jak mogliśmy przeczytać na plakatach zapowiadających to wydarzenie tak też i było: barczewscy franciszkanie zaprosili do tańca i do różańca…
Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego pięknego przeżycia i zorganizowania Barczewskich Łosierów do św. Antoniego 2015 i IV Franciszkańskiego Festynu Rodzinnego.
Wielkie podziękowania kierujemy w stronę wszystkich sponsorów, instytucji i indywidualnych ludzi dobrej woli, którzy wsparli to wielkie przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Urzędu Miasta i Gminy w Barczewie, dzięki którego wsparciu finansowemu, mogliśmy wykonać zadanie publiczne: Wsparcie realizacji działań w zakresie kultury, tradycji, zwyczajów ludowych oraz wystaw ukazujących dorobek artystyczny mieszkańców z terenu gminy Barczewo: BARCZEWSKIE ŁOSIERY DO ŚWIĘTEGO ANTONIEGO I IV FRANCISZKAŃSKI FESTYN RODZINNY.
Dziękujemy instytucjom Barczewa za wszelką pomoc i współpracę:
Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie i dyrektor p. Marioli Łukowskiej – Juckiewicz,
Zakładowi Usług Komunalnych,
Zakładowi Budynków Komunalnych,
Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji,
Policji,
Straży Miejskiej,
Joannitom Dzieło Pomocy,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jonkowie,
Dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Miejskiej Przychodni Zdrowia p. Tadeuszowi Plawgo,
Emerytom i Rencistom przy CKiPG w Barczewie.
Firmom i osobom prywatnym:
Ośrodkowi Wczasowemu „Zalesie Mazury Active Spa” w Zalesiu,
Hotelowi Azzun w Kromerowie
Agroturystyce „Janczary” w Barczewku
Agroturystyce Leszno
Ośrodkowi Jeździeckiemu „Ekwador” w Dąbrówce Małej
Serwisowi rowerowemu „Kolarz Jas” w Barczewie, Sklepowi rowerowemu „Bici D`Oro” i Marcinowi Jasińskiemu z Lubawy,
Firmie Auto Serwis Bogdan Paprocki w Barczewie,
„KompuSerwis” Jan Kowalewski,
Magazynowi stołów i ławek „Szafran”,
Salonowi kosmetycznemu „U Ady”,
Piekarni „Piskorek”,
Poligrafii „Vario” Paweł Ostrowski ze Skępego,
Firmie Autohandel „OKO & EMOBILE”
Kwiaciarni „Jacek i Syn”,
Sołectwu w Jedzbarku,
p. Teresie Napierało,
p. Małgorzacie i Grzegorzowi Kozłowskim
p. Ewie Pietkiewicz
p. Justynie Kalinowskiej z Olsztyna,
p. Zdzisławowi Leszczyńskiemu z Wójtowa,
Rodzinom Głowaccy i Klaja z Olsztyna,
Panom, którzy pomagali przy sprzątaniu placu przyklasztornego,
Panom, którzy zawieszali bannery,
Paniom, które układały kwiaty,
Gminnej Orkiestrze Dętej GOK w Żukowie,
Agencji Artystycznej „Magic Show”, „Duo Paulo” z Trójmiasta,
Wyższemu Seminarium Duchownemu we Wronkach,
Męskiemu Chórowi „Harmonia” z Wejherowa,
Zespołowi „Gang Marcela” z Bielska Białej,
Współbraciom w Zakonie,
Anonimowym Parafianom, Sponsorom i Sympatykom, którzy ofiarowali dary na „antoniańskie cegiełki szczęścia”,
Wszystkim, którzy przygotowywali i obsługiwali stoiska i stragany,
Wszystkim, którzy ofiarowali ciasta i inne słodycze,
Osobom, które pomagały w organizacji uroczystości.
Patronom medialnym:
Telewizji kablowej „Macrosat”,
Gazecie „Nasz Olsztyniak”,
Tygodnikowi Katolickiemu „Gość Niedzielny”.
Foto: o. Patryk Stryk
Dawid Szulca OFM
wraz ze współbraćmi o. Patrykiem i o. Hadrianem